Migrēna ir otrs biežākais galvas sāpju veids pēc saspringuma galvas sāpēm. Saskaņā ar vienu pētījumu ( Gobel 2004) apmēram 20-30 % pieaugušo cieš no migrēnas ar dažādu lēkmju biežumu, pie kam sievietes tas skar ievērojami biežāk.
Migrēna ir lēkmjveidīgas galvas sāpes, parasti vidējas vai stipras intensitātes. Migrēnas lēkmi parasti pavada slikta dūša un/vai vemšana, pastiprināts jūtīgums pret gaismu, troksni. Sāpes parasti ir vienpusējas pieres un deniņu rajonā, pulsējošas. Tipiskos gadījumos sāpes pastiprina fiziskas aktivitātes, tā ka daudziem pacientiem lēkmes laikā ir nepieciešamība apgulties. Lēkmes ilgums var būt no dažām stundām ( >=2 st.) līdz vairākām dienām (72 st.). Reizēm sāpju lēkmi ievada auras simptomi, kas izpaužas ar redzes traucējumiem, parestēzijām, valodas un sajūtu traucējumi.
Biofeedback treniņa ietvaros pacients iemācās apzināti sašaurināt temporālo (deniņu) artēriju, lai tādā veidā samazinātu migrēnas lēkmju smagumu un biežumu.
Kā var palīdzēt Biofeedback?
-
Vazomotorais Feedback (atgriezeniskā saite) vai vazokonstrikcijas treniņš. Izmantojot šo metodi tiek mērīts un vizualizēts pulsa tilpums temporālajā artērijā. Tādā veidā tiek noteikts asinsvada platuma apmērs. Treniņa mērķis ir ietekmēt asinsvada platumu. Sagaidāmais rezultāts it tāds, ka pacients pie pirmajām migrēnas lēkmes sākuma pazīmēm apzināti veic temporālās artērijas sašaurināšanu, tādejādi novēršot lēkmi.
-
Rokas temperatūras Feedback (atgriezeniskā saite). Šī treniņa mērķis ir panākt perifērās ķermeņa temperatūras paaugstināšanos. Kāpēc? Tiek pieņemts, ka līdz ar perifēro asinsvadu paplašināšanos samazinās asins plūsma smadzeņu asinsvados. Tam vajadzētu ietekmēt lēkmes norisi. Jebkurā gadījumā šī metode izraisa atslābināšanos.
-
EMG – Feedback. Metodes mērķis ir samazināt muskuļu sasprindzinājumu. Tiek uzskatīts, ka vispārēja muskuļu sasprindzinājuma samazināšana pozitīvi iedarbojas uz migrēnas lēkmju samazināšanu.
Zinātniskos pētījumos ir pierādīta Biofeedback metodes efektivitāte migrēnas ārstēšanā, un tā ir atzīta par iedarbīgu terapijas formu lēkmju biežuma mazināšanai un līdz ar to samazinās medikamentu lietošanas biežums. Pamatojoties uz to, ka Biofeedback metodei nav blakus efektu, tā ir īpaši piemērota pacientiem, kuri nepanes medikamentus vai cieš no to blaknēm.
Jums ir iespēja atbalstīt Stresa profilakses un veselības uzlabošanas atbalsta fondu, ziedojumiem izmantojot sekojošus konta rekvizītus:
Stresa profilakses un veselības uzlabošanas atbalsta fonds,
Reģ. Nr.: 40008155633,
Kalnciema iela 98-16, Rīga LV 1046,
Konts: LV55HABA0551027975476
Stresa profilakses un veselības uzlabošanas atbalsta fonds,
Reģ. Nr.: 40008155633,
Kalnciema iela 98-16, Rīga LV 1046,
Konts: LV55HABA0551027975476